MASS START Swim Series - Race 1 - 19th May 2012

750m

Galeforce Events

Event Pos FirstName LastName Race No Finish Status Time Category Gender Gender Pos Club Finish_PACE_FROMGUN FinishOverallPos FinishCategPos FinishGenderPos
750m 1 Megan Young 40 Finished 00:11:37 Open 14 - 39 Female 1 Bedford Traktors Tri 1:32 sec/100m 1 1 1
750m 2 Stephen Morales 122 Finished 00:11:43 Vet 40 Male 1   1:33 sec/100m 2 1 1
750m 3 Gillian Campbell 11 Finished 00:12:03 Vet 50 Female 2   1:36 sec/100m 3 1 2
750m 4 Stuart Scobie 112 Finished 00:13:57 Open 14 - 39 Male 2   1:51 sec/100m 4 1 2
750m 5 John Thatcher 113 Finished 00:15:25 Vet 40 Male 3   2:03 sec/100m 5 2 3
750m 6 Matt Bowmer 125 Finished 00:15:43 Vet 40 Male 4   2:05 sec/100m 6 3 4
750m 7 Jane Wilson 114 Finished 00:16:48 Vet 40 Female 3 South Beds Masters 2:14 sec/100m 7 1 3
750m 8 David Jenkins 127 Finished 00:34:42 Vet 40 Male 5   4:37 sec/100m 8 4 5

1500m

Event Pos FirstName LastName Race No Finish Status Time Category Gender Gender Pos Club Finish_PACE_FROMGUN FinishOverallPos FinishCategPos FinishGenderPos
1500m 1 Connor Delaney 15 Finished 00:17:17 Open 14 - 39 Male 1 HPU 1:09 sec/100m 1 1 1
1500m 2 Alex Mason 24 Finished 00:17:23 Open 14 - 39 Male 2 Team Luton SC 1:09 sec/100m 2 2 2
1500m 3 Jon Butler 10 Finished 00:20:01 Open 14 - 39 Male 3   1:20 sec/100m 3 3 3
1500m 4 Hannah Colwell 115 Finished 00:20:04 Open 14 - 39 Female 1 Team Luton Swimming Club 1:20 sec/100m 4 1 1
1500m 5 Janette Cardy 12 Finished 00:20:21 Vet 40 Female 2   1:21 sec/100m 5 1 2
1500m 6 Stu Wright 106 Finished 00:20:50 Open 14 - 39 Male 4   1:23 sec/100m 6 4 4
1500m 7 Michael Weedon 35 Finished 00:20:56 Vet 50 Male 5   1:23 sec/100m 7 1 5
1500m 8 Abigail Summerfield 33 Finished 00:21:51 Open 14 - 39 Female 3 Modernian SC 1:27 sec/100m 8 2 3
1500m 9 Verity Westgate 36 Finished 00:22:03 Open 14 - 39 Female 4 Oxford Tri 1:28 sec/100m 9 3 4
1500m 10 Corinne Bass 3 Finished 00:22:22 Open 14 - 39 Female 5 Saxon Crown 1:29 sec/100m 10 4 5
1500m 11 Stephen Hawes 21 Finished 00:22:22 Vet 50 Male 6 David Lloyd Milton Keynes 1:29 sec/100m 11 2 6
1500m 12 Nigel Wilson 102 Finished 00:22:31 Vet 50 Male 7   1:30 sec/100m 12 3 7
1500m 13 Andy Smith 30 Finished 00:24:40 Vet 50 Male 8   1:38 sec/100m 13 4 8
1500m 14 Tony Baross 2 Finished 00:25:13 Vet 40 Male 9 wootton tri 1:40 sec/100m 14 1 9
1500m 15 Nicki Davis 14 Finished 00:25:34 Open 14 - 39 Female 6 WaldenTRI 1:42 sec/100m 15 5 6
1500m 16 Angie Willis 39 Finished 00:26:30 Vet 40 Female 7 Saxon Crown 1:46 sec/100m 16 2 7
1500m 17 Richard Greenwood 20 Finished 00:28:13 Open 14 - 39 Male 10   1:52 sec/100m 17 5 10
1500m 18 Jonathan Chamberlain 13 Finished 00:28:50 Vet 40 Male 11   1:55 sec/100m 18 2 11
1500m 19 Simon Dove 16 Finished 00:29:05 Vet 50 Male 12   1:56 sec/100m 19 5 12
1500m 20 Shaun Bellingham 4 Finished 00:29:36 Vet 40 Male 13   1:58 sec/100m 20 3 13
1500m 21 Simon Strong 32 Finished 00:30:55 Vet 40 Male 14 icycle 2:03 sec/100m 21 4 14
1500m 22 David Conlan 128 Finished 00:31:15 Vet 40 Male 15   2:05 sec/100m 22 5 15
1500m 23 John O'hare 25 Finished 00:31:23 Open 14 - 39 Male 16   2:05 sec/100m 23 6 16
1500m 24 Ian Bryson 8 Finished 00:31:59 Open 14 - 39 Male 17   2:07 sec/100m 24 7 17
1500m 25 Leigh Pilgrim 28 Finished 00:33:11 Open 14 - 39 Male 18 AFF Flyers & Boxfit 2:12 sec/100m 25 8 18

5000m

Event Pos FirstName LastName Race No Finish Status Time Category Gender Gender Pos Club Finish_PACE_FROMGUN FinishOverallPos FinishCategPos FinishGenderPos
5k 1 Ben Carter 54 Finished 01:05:59 Open 14 - 39 Male 1 Saxon Crown 1:19 sec/100m 1 1 1
5k 2 Annie Wilson 126 Finished 01:11:59 Vet 50 Female 1   1:26 sec/100m 2 1 1
5k 3 Lucy Recchia 87 Finished 01:12:26 Open 14 - 39 Female 2   1:26 sec/100m 3 1 2
5k 4 Simon Griffiths 129 Finished 01:13:13 Vet 40 Male 2   1:27 sec/100m 4 1 2
5k 5 Paul Smith 90 Finished 01:13:34 Vet 40 Male 3   1:28 sec/100m 5 2 3
5k 6 Ivan Lewis 81 Finished 01:15:16 Vet 50 Male 4   1:30 sec/100m 6 1 4
5k 7 Glyn Bevans 46 Finished 01:16:17 Vet 50 Male 5 Tri2o 1:31 sec/100m 7 2 5
5k 8 Ryan Steward 92 Finished 01:16:57 Open 14 - 39 Male 6   1:32 sec/100m 8 2 6
5k 9 Andrew Hunt 71 Finished 01:17:15 Vet 50 Male 7   1:32 sec/100m 9 3 7
5k 10 Peter Winfield 103 Finished 01:20:06 Vet 50 Male 8 Stortford Tri 1:36 sec/100m 10 4 8
5k 11 Gary Jarvis 73 Finished 01:20:33 Open 14 - 39 Male 9 Worcester Triathlon 1:36 sec/100m 11 3 9
5k 12 Rebecca Ferbuyt 60 Finished 01:20:36 Open 14 - 39 Female 3   1:36 sec/100m 12 2 3
5k 13 James Rushton 89 Finished 01:22:26 Open 14 - 39 Male 10 Bramcote SC/TFN Tri 1:38 sec/100m 13 4 10
5k 14 Claire Angyal 43 Finished 01:22:54 Open 14 - 39 Female 4 Romford Town 1:39 sec/100m 14 3 4
5k 15 Reg Koster 78 Finished 01:23:44 Vet 50 Male 11 Thame and Risborough Triathletes 1:40 sec/100m 15 5 11
5k 16 Andy Garlick 64 Finished 01:26:54 Open 14 - 39 Male 12   1:44 sec/100m 16 5 12
5k 17 Ben Gilbert 19 Finished 01:27:27 Open 14 - 39 Male 13 Freedom Tri 1:44 sec/100m 17 6 13
5k 18 Kate Whittaker 100 Finished 01:27:41 Open 14 - 39 Female 5 craven energy 1:45 sec/100m 18 4 5
5k 19 Daniel Martinez Lobo 83 Finished 01:31:37 Open 14 - 39 Male 14 Serpentine Swimming Club 1:49 sec/100m 19 7 14
5k 20 Rebecca Stewart 93 Finished 01:31:57 Vet 40 Female 6 Saxon Crown 1:50 sec/100m 20 1 6
5k 21 Stuart Athol 44 Finished 01:32:46 Vet 50 Male 15 Chalkwell Redcaps 1:51 sec/100m 21 6 15
5k 22 Paul Robinson 75 Finished 01:33:42 Open 14 - 39 Male 16   1:52 sec/100m 22 8 16
5k 23 Pete Timmins 96 Finished 01:33:59 Vet 50 Male 17 Rugby Triathlon Club 1:52 sec/100m 23 7 17
5k 24 Alex Ferguson 61 Finished 01:34:25 Open 14 - 39 Male 18   1:53 sec/100m 24 9 18
5k 25 Joanne Tanner 94 Finished 01:34:47 Open 14 - 39 Female 7 Worcester Triathlon Club 1:53 sec/100m 25 5 7
5k 26 Debbie Murphy 121 Finished 01:35:06 Vet 40 Female 8   1:54 sec/100m 26 2 8
5k 27 Mike Carpenter 53 Finished 01:35:33 Vet 40 Male 19   1:54 sec/100m 27 3 19
5k 28 Susie Campbell 49 Finished 01:36:05 Open 14 - 39 Female 9   1:55 sec/100m 28 6 9
5k 29 Debbie Ives 72 Finished 01:37:08 Vet 40 Female 10 Walden Tri 1:56 sec/100m 29 3 10
5k 30 Sarah Halford 68 Finished 01:37:25 Open 14 - 39 Female 11 TFN Tri Club 1:56 sec/100m 30 7 11
5k 31 Beth Carney 52 Finished 01:38:09 Open 14 - 39 Female 12 Bramcote SC/TFN Tri 1:57 sec/100m 31 8 12
5k 32 Tarn Gascoyne 65 Finished 01:38:20 Open 14 - 39 Female 13   1:57 sec/100m 32 9 13
5k 33 Nicky Alsop 42 Finished 01:40:23 Vet 40 Female 14 Big Ricks 2:00 sec/100m 33 4 14
5k 34 Phil Hannah 69 Finished 01:40:59 Open 14 - 39 Male 20   2:01 sec/100m 34 10 20
5k 35 Michael Mcgillion 120 Finished 01:41:20 Vet 40 Male 21   2:01 sec/100m 35 4 21
5k 36 James Frost 63 Finished 01:41:24 Open 14 - 39 Male 22 Saxon Crown 2:01 sec/100m 36 11 22
5k 37 Robert Alger 41 Finished 01:41:44 Vet 50 Male 23 Spondon swimming Club 2:02 sec/100m 37 8 23
5k 38 Paul Goodyear 123 Finished 01:46:35 Vet 40 Male 24   2:07 sec/100m 38 5 24
5k 39 Mark Tanner 95 Finished 01:49:05 Open 14 - 39 Male 25 Worcester Triathlon Club 2:10 sec/100m 39 12 25
5k 40 Jane Mitchell 85 Finished 01:49:53 Vet 40 Female 15   2:11 sec/100m 40 5 15
5k 41 Jack Rivers 88 Finished 01:50:13 Vet 50 Male 26   2:12 sec/100m 41 9 26
5k 42 James Cannon 50 Finished 01:51:00 Open 14 - 39 Male 27   2:13 sec/100m 42 13 27
5k 43 Erika Henson 70 Finished 01:51:30 Open 14 - 39 Female 16 serpentine 2:13 sec/100m 43 10 16
5k 44 John Duggan 59 Finished 01:54:36 Vet 40 Male 28   2:17 sec/100m 44 6 28
5k 45 Alison Winwood 104 Finished 01:54:55 Open 14 - 39 Female 17   2:17 sec/100m 45 11 17
5k 46 Kate Bozianu 48 Finished 01:56:26 Vet 40 Female 18 Walden Tri 2:19 sec/100m 46 12 18
5k 47 Ian Wild 101 Finished 01:57:49 Open 14 - 39 Male 29   2:21 sec/100m 47 14 29
5k 48     82 Finished 02:02:27 Vet 40 Female 19   2:26 sec/100m 48 6 19
5k 49 Matthew Lever 80 Finished 02:02:50 Open 14 - 39 Male 30   2:27 sec/100m 49 15 30
5k 50 Pete Allum 124 Finished 02:06:28 Vet 40 Male 31   2:31 sec/100m 50 7 31
5k 51 Peter Walker 98 Finished 02:12:40 Vet 40 Male 32   2:39 sec/100m 51 8 32