Stowe Triathlon

Sunday 29th September 2013

Results by Galeforce Events

Sprint

Event Pos FirstName LastName Club Race No Time Category Categ Pos Gender Gender Pos Swim Swim to T1 T1 Cycle T2 Run
Sprint 1 Tom Stead NICETRI GREENLIGHT TRICRAZY 207 01:32:49 B 1 Male 1 00:09:11 00:04:20 00:00:41 01:00:14 00:00:17 00:18:05
Sprint 2 Jason Lee Team Milton Keynes 202 01:40:39 H 1 Male 2 00:11:13 00:05:18 00:01:09 01:00:09 00:00:37 00:22:10
Sprint 3 Stuart Boyer Team MK 211 01:40:47 G 1 Male 3 00:13:40 00:05:11 00:01:16 01:01:27 00:00:40 00:18:29
Sprint 4 Stuart Burton   217 01:43:06 F 1 Male 4 00:12:26 00:04:36 00:01:41 01:04:21 00:01:34 00:18:24
Sprint 5 Jake Barr   210 01:44:48 D 1 Male 5 00:12:34 00:05:43 00:00:47 01:06:46 00:00:34 00:18:21
Sprint 6 Lee Stevenson serpentine 208 01:47:47 F 2 Male 6 00:16:11 00:04:52 00:01:05 01:06:26 00:00:31 00:18:40
Sprint 7 Christopher Leech Leighton Buzzard Triathlon 203 01:48:18 K 1 Male 7 00:16:08 00:05:44 00:01:45 01:04:25 00:00:37 00:19:37
Sprint 8 Jerry Moore   205 01:49:36 J 1 Male 8 00:15:31 00:05:53 00:00:58 01:05:55 00:00:44 00:20:33
Sprint 9 Amy Turner   261 01:50:19 D 1 Female 1 00:10:35 00:05:32 00:01:22 01:11:04 00:00:44 00:20:59
Sprint 10 William Tuely   260 01:50:22 E 1 Male 9 00:10:32 00:05:25 00:01:35 01:11:42 00:00:44 00:20:20
Sprint 11 James Cherrill   218 01:50:26 E 2 Male 10 00:11:30 00:05:52 00:00:46 01:11:08 00:00:52 00:20:15
Sprint 12 Gavin Bridge   212 01:50:34 H 2 Male 11 00:15:02 00:05:29 00:01:25 01:07:57 00:01:02 00:19:36
Sprint 13 Adrian Glew   227 01:54:52 J 2 Male 12 00:16:19 00:05:02 00:02:12 01:09:55 00:01:09 00:20:13
Sprint 14 Martin Brock   213 01:55:16 H 3 Male 13 00:14:34 00:05:56 00:01:10 01:11:58 00:00:56 00:20:41
Sprint 15 Edward Slater Rugby Triathlon 252 01:55:28 H 4 Male 14 00:12:22 00:05:46 00:01:32 01:13:21 00:00:52 00:21:34
Sprint 16 Jim Darcy   223 01:55:58 H 5 Male 15 00:11:37 00:05:30 00:01:32 01:14:34 00:00:57 00:21:46
Sprint 17 David Asker   209 01:56:17 E 3 Male 16 00:14:15 00:07:11 00:00:57 01:14:51 00:00:25 00:18:36
Sprint 18 Chris Cox   335 01:56:55 I 1 Male 17 00:14:43 00:05:38 00:02:03 01:13:03 00:01:23 00:20:03
Sprint 19 Robert Taylor   255 01:58:09 F 3 Male 18 00:15:35 00:05:59 00:01:10 01:11:46 00:00:52 00:22:45
Sprint 20 Matthew Koch LEIGHTON TRIATHLON CLUB 235 01:59:40 G 2 Male 19 00:14:02 00:06:18 00:02:00 01:13:16 00:01:16 00:22:45
Sprint 21 David Morris   241 01:59:46 I 2 Male 20 00:15:37 00:06:26 00:00:51 01:12:29 00:00:51 00:23:29
Sprint 22 Lisa Crook   222 02:01:39 H 1 Female 2 00:15:11 00:06:20 00:01:02 01:14:57 00:00:45 00:23:23
Sprint 23 Ali Mccoll DAVID LLOYD REDWAY RUNNERS 239 02:03:07 E 4 Male 21 00:13:08 00:06:19 00:01:34 01:19:40 00:01:17 00:21:07
Sprint 24 Philippa Brown   215 02:04:17 H 2 Female 3 00:10:59 00:05:57 00:02:05 01:20:56 00:01:07 00:23:11
Sprint 25 Fiona King   234 02:05:03 H 3 Female 4 00:12:38 00:06:45 00:01:17 01:22:22 00:00:37 00:21:22
Sprint 26 Duncan Thomas   258 02:05:10 K 2 Male 22 00:10:44 00:05:21 00:01:07 01:25:24 00:01:02 00:21:29
Sprint 27 Chris Denton   224 02:06:06 I 3 Male 23 00:15:05 00:06:18 00:02:26 01:11:57 00:01:04 00:29:12
Sprint 28 Mark Clinton   221 02:06:36 H 6 Male 24 00:16:24 00:06:24 00:03:10 01:14:19 00:01:04 00:25:13
Sprint 29 Scott Taylor   265 02:08:00 H 7 Male 25 00:16:36 00:07:08 00:03:07 01:15:35 00:01:26 00:24:05
Sprint 30 James Jackson-Stops   232 02:09:19 E 5 Male 26 00:12:40 00:06:09 00:01:39 01:19:44 00:02:09 00:26:55
Sprint 31 Andrew Harvey   230 02:09:20 H 8 Male 27 00:13:02 00:07:23 00:01:25 01:18:16 00:02:03 00:27:09
Sprint 32 David Mcgill   240 02:09:43 H 9 Male 28 00:13:43 00:06:42 00:01:48 01:17:41 00:01:09 00:28:38
Sprint 33 Don Cissell   220 02:10:58 I 4 Male 29 00:20:55 00:07:25 00:01:32 01:16:04 00:01:15 00:23:45
Sprint 34 Olivia Garton   226 02:11:08 G 1 Female 5 00:12:31 00:07:51 00:00:46 01:25:20 00:00:20 00:24:16
Sprint 35 Andrew Phillips   243 02:13:07 G 3 Male 30 00:12:09 00:07:16 00:02:01 01:25:35 00:00:41 00:25:22
Sprint 36 Alistair Rew   247 02:13:46 J 3 Male 31 00:14:08 00:06:29 00:02:28 01:22:45 00:01:05 00:26:49
Sprint 37 Wendy Rees   246 02:15:54 G 2 Female 6 00:18:02 00:06:11 00:02:43 01:22:25 00:01:36 00:24:54
Sprint 38 Jennie Smith   214 02:16:21 I 1 Female 7 00:13:35 00:08:05 00:01:21 01:26:40 00:00:45 00:25:53
Sprint 39 Rosanna Tennant   257 02:17:15 E 1 Female 8     00:04:29 01:27:21 00:01:10 00:26:37
Sprint 40 Nick Tame   253 02:20:28 I 5 Male 32 00:14:40 00:07:10 00:03:16 01:25:02 00:01:09 00:29:08
Sprint 41 Jennifer O'shea   242 02:22:49 H 4 Female 9 00:12:41 00:07:22 00:02:28 01:35:04 00:01:59 00:23:13
Sprint 42 Charlotte Keyser   233 02:23:13 F 1 Female 10 00:15:05 00:06:44 00:00:46 01:33:46 00:00:36 00:26:13
Sprint 43 Kevin Tarrier Shed Triathlon 254 02:27:30 I 6 Male 33 00:21:32 00:06:21 00:04:58 01:25:25 00:02:34 00:26:38
Sprint 44 Diane Weaver Met Police Tri Club 262 02:30:26 I 2 Female 11 00:15:00 00:07:02 00:02:55 01:33:26 00:01:16 00:30:44
Sprint 45 Diego Fernandez   397 02:40:22 D 2 Male 34 00:12:03 00:08:04 00:00:55 01:56:47 00:00:30 00:22:01
Sprint 46 Vince Higgins   231 02:47:37 G 4 Male 35 00:13:17 00:07:14 00:02:26 01:55:55 00:01:36 00:27:07
Sprint 47 George Weedon   263 02:48:06 E 6 Male 36 00:14:56 00:07:54 00:02:54 01:53:13 00:02:10 00:26:57
Sprint 48 James Spencer   351 03:03:40 G 5 Male 37 00:21:55 00:09:01 00:03:41 01:54:28 00:01:21 00:33:11

Standard

Event Pos FirstName LastName Club Race No Time Category Categ Pos Gender Gender Pos Swim Swim to T1 T1 Cycle T2 Run Relay Finish Status
Standard 1 David Glossy phil corley blue tri team 23 02:43:49 H 1 Male 1 00:18:30 00:04:44 00:00:37 01:44:34 00:00:48 00:34:35   Finished
Standard 2 Stuart Anderson TEAM FREESPEED VIRGIN ACTIVE 301 02:45:44 H 2 Male 2 00:20:14 00:04:40 00:00:48 01:44:24 00:00:47 00:34:49   Finished
Standard 3 Matt Greenhill RNRM TRI 309 02:53:06 G 1 Male 3 00:20:18 00:04:55 00:00:46 01:49:22 00:00:51 00:36:52   Finished
Standard 4 Edward Cima   333 03:11:41 F 1 Male 4 00:21:33 00:04:58 00:01:31 02:00:44 00:00:47 00:42:07   Finished
Standard 5 Abi Bagshaw ROYAL AIR FORCE 302 03:15:52 D 1 Female 1 00:25:31 00:04:44 00:00:58 02:06:13 00:00:53 00:37:31   Finished
Standard 6 Alastair Hadfield   340 03:16:41 E 1 Male 5 00:22:32 00:04:58 00:01:54 02:07:57 00:01:04 00:38:14   Finished
Standard 7 David Bannon AVTC 303 03:19:36 H 3 Male 6 00:24:02 00:05:46 00:01:43 02:04:52 00:00:59 00:42:11   Finished
Standard 8 Phil Hindley   359 03:19:47 F 2 Male 7 00:26:08 00:06:32 00:00:25 02:06:12 00:00:23 00:40:05 RELAY Finished
Standard 9 Laurence Kiddle   344 03:22:14 G 2 Male 8 00:26:05 00:06:01 00:01:37 02:05:13 00:01:09 00:42:06   Finished
Standard 10 Tim Ferguson Viceroys Tri Club 308 03:23:30 H 4 Male 9 00:22:27 00:06:29 00:01:00 02:07:50 00:00:52 00:44:49   Finished
Standard 11 Jon Cook   394 03:26:27 G 3 Male 10 00:29:18 00:05:24 00:01:37 02:00:37 00:01:22 00:48:08   Finished
Standard 12 Chris Armond Chiltern Tri 319 03:34:37 H 5 Male 11 00:24:37 00:05:40 00:02:14 02:12:38 00:01:09 00:48:16   Finished
Standard 13 Jenny Ellis Logan   337 03:34:39 E 1 Female 2 00:24:39 00:07:18 00:01:27 02:12:29 00:01:21 00:47:24   Finished
Standard 14 David Allen Team MK 318 03:36:07 H 6 Male 12 00:25:15 00:05:05 00:04:15 02:19:17 00:01:19 00:40:54   Finished
Standard 15 Piers Burford   330 03:36:40 G 4 Male 13 00:19:31 00:07:59 00:01:22 02:23:54 00:01:25 00:42:27   Finished
Standard 16 Neil Thatcher pactrac 317 03:39:26 H 7 Male 14 00:26:31 00:05:12 00:02:20 02:23:15 00:01:17 00:40:48   Finished
Standard 17 Richard Pepper Team MK 313 03:39:54 H 8 Male 15 00:29:09 00:05:41 00:01:41 02:09:55 00:01:22 00:52:03   Finished
Standard 18 Rob Gray   339 03:40:51 G 5 Male 16 00:22:58 00:06:23 00:03:16 02:19:43 00:02:04 00:46:26   Finished
Standard 19 Tim Nichols   320 03:43:02 I 1 Male 17 00:29:33 00:06:07 00:02:21 02:12:48 00:01:16 00:50:55   Finished
Standard 20 James Boardwell Sheffield Triathlon 325 03:43:29 H 9 Male 18 00:22:05 00:07:13 00:04:32 02:17:39 00:02:18 00:49:41   Finished
Standard 21 Matt Charlton   331 03:44:42 E 2 Male 19 00:33:05 00:06:33 00:01:45 02:16:14 00:01:33 00:45:30   Finished
Standard 22 Paul Fensome Evesham Vale Triathletes 307 03:45:40 J 1 Male 20 00:27:35 00:06:02 00:02:33 02:19:39 00:01:12 00:48:38   Finished
Standard 23 Mark Ayres   321 03:47:47 H 10 Male 21 00:28:18 00:07:56 00:02:28 02:13:28 00:02:42 00:52:54   Finished
Standard 24 Rachel Jones   343 03:55:35 G 1 Female 3 00:25:52 00:06:14 00:02:40 02:18:28 00:01:43 01:00:36   Finished
Standard 25 Mark Dolphin   305 03:58:54 I 2 Male 22 00:27:14 00:06:02 00:02:14 02:19:10 00:01:32 01:02:41   Finished
Standard 26 Mike Hirst Team Cherwell 311 03:59:42 K 1 Male 23 00:24:20 00:06:50 00:04:00 02:24:30 00:02:04 00:57:55   Finished
Standard 27 Richard Fawcett   338 04:01:56 E 3 Male 24 00:26:01 00:07:44 00:04:27 02:23:08 00:03:33 00:57:01   Finished
Standard 28 Mark Robinson   350 04:03:34 I 3 Male 25 00:29:20 00:06:48 00:04:16 02:27:52 00:02:14 00:53:01   Finished
Standard 29 Lorna Woolley   356 04:05:01 D 2 Female 4 00:23:55 00:06:59 00:03:39 02:37:16 00:01:56 00:51:14   Finished
Standard 30 Clare Lawrence Bicester Tri 312 04:06:38 F 1 Female 5 00:26:52 00:06:51 00:01:32 02:33:29 00:01:03 00:56:49   Finished
Standard 31 Keith Barns   323 04:10:36 J 2 Male 26 00:29:00 00:06:36 00:02:20 02:24:01 00:02:10 01:06:27   Finished
Standard 32 David Bosley   326 04:10:36 I 4 Male 27 00:35:03 00:07:10 00:03:01 02:14:48 00:03:31 01:06:59   Finished
Standard 33 Zoe Mortemore   349 04:14:23 E 2 Female 6 00:26:15 00:05:23 00:01:56 02:54:02 00:00:52 00:45:53   Finished
Standard 34 Anthony Evans   306 04:14:25 J 3 Male 28 00:32:28 00:06:34 00:03:25 02:25:12 00:02:23 01:04:20   Finished
Standard   Henry Reynolds   314 03:15:49 F   Male   00:38:18 00:08:02 00:02:46 01:30:31 00:02:05 00:54:05   Finished but Cycle diverted due to accident
Standard   Joanne Bosley   327 03:40:36 J   Female   00:28:19 00:07:57 00:02:25 01:44:50 00:04:17 01:12:45   Finished but Cycle diverted due to accident
Standard   Keith Brody   328 02:57:53 J   Male   00:28:57 00:08:23 00:01:44 01:35:15 00:00:59 00:42:31   Finished but Cycle diverted due to accident
Standard   Laura Burford   329 03:22:47 F   Female   00:24:43 00:08:52 00:02:22 01:44:59 00:01:51 00:59:57   Finished but Cycle diverted due to accident
Standard   Graeme Beavers   324 03:15:35 J   Male   00:33:39 00:06:45 00:03:47 01:34:22 00:02:07 00:54:52   Finished but Cycle diverted due to accident
Standard   Adam Cheater STONEY STANTON OPEN WATER SWIM 332 02:25:27 F   Male   00:25:36 00:06:06 00:01:26 01:11:26 00:00:52 00:39:58   Finished but Cycle diverted due to accident
Standard   Bernadette Barns   357 03:25:35 I   Female   00:29:58 00:08:21 00:03:20 01:41:28 00:00:33 01:01:54 RELAY Finished but Cycle diverted due to accident
Standard   Angela Hastings   358 03:14:14 I   Female   00:29:59 00:08:18 00:03:21 01:41:46 00:00:46 00:50:01 RELAY Finished but Cycle diverted due to accident
Standard   Tina Starling GALLERY RUN AND TRI 352 03:28:33 J   Female   00:32:58 00:09:21 00:01:59 01:41:36 00:02:03 01:00:33   Finished but Cycle diverted due to accident
Standard   Sonja Strutt GALLERY RUN & TRI 353 03:40:36 H   Female   00:36:50 00:08:15 00:02:22 01:38:40 00:01:42 01:12:44   Finished but Cycle diverted due to accident

Middle

Event Pos FirstName LastName Club Race No Time Category Categ Pos Gender Gender Pos Swim Swim to T1 T1 Cycle Penalty Time T2 Run Relay Finish Status
Middle 1 Jameson Joel SIGMA SPORT / CWWM / CARREG 41 04:13:39 F 1 Male 1 00:27:49 00:04:08 00:00:59 02:16:53   00:01:02 01:22:50   Finished
Middle 2 Pennington Charles TEAM FREESPEED VIRGIN ACTIVE 63 04:16:04 G 1 Male 2 00:26:04 00:04:48 00:00:42 02:18:45   00:01:09 01:24:38   Finished
Middle 3 Turner Ian NICE TRI - GREENLIGHTPT 74 04:21:48 G 2 Male 3 00:32:24 00:04:48 00:01:08 02:14:58   00:01:10 01:27:23   Finished
Middle 4 Holland Phil CORLEY CYCLES TRIATHLON TEAM 106 04:26:05 G 3 Male 4 00:31:09 00:04:24 00:00:24 02:25:26   00:00:34 01:24:11   Finished
Middle 5 Peasgood Jack NEWDALES-EDGE 61 04:33:25 D 1 Male 5 00:25:11 00:04:27 00:00:54 02:23:38   00:00:47 01:38:29   Finished
Middle 6 Hollingdale Dominic Leamington C&AC 36 04:37:29 F 2 Male 6 00:27:53 00:04:58 00:01:29 02:31:25   00:00:52 01:30:54   Finished
Middle 7 Kearns Simon HILLINGDO 43 04:39:35 G 4 Male 7 00:30:14 00:06:50 00:02:18 02:39:26   00:00:58 01:19:51   Finished
Middle 8 O'neill John Tri Camp Race Team 56 04:44:45 G 5 Male 8 00:27:44 00:05:11 00:01:12 02:28:59   00:00:53 01:40:48   Finished
Middle 9 Rachel Hallan   400 04:53:05 E 1 Female 1 00:27:45 00:04:58 00:00:54 02:41:35   00:00:35 01:37:21   Finished
Middle 10 Kamlage Tobias   139 04:54:27 E 1 Male 9 00:31:00 00:05:55 00:01:57 02:37:34   00:01:53 01:36:11   Finished
Middle 11 Preston Darren AA CARS RG ACTIVE 68 04:57:15 G 6 Male 10 00:34:16 00:05:27 00:01:47 02:40:05   00:01:18 01:34:23   Finished
Middle 12 Bartlett Nikki   7 04:57:57 E 2 Female 2 00:29:12 00:05:54 00:00:52 02:39:08   00:00:37 01:42:16   Finished
Middle 13 Henderson Katie Tri20 32 04:59:34 F 1 Female 3 00:24:40 00:04:50 00:01:07 02:39:03   00:00:45 01:49:12   Finished
Middle 14 Crossley Dave Absolute Tri 16 05:01:17 F 3 Male 11 00:29:33 00:05:07 00:01:03 02:41:24   00:01:02 01:43:11   Finished
Middle 15 Edwards Keith Rugby Triathlon Club 19 05:02:58 J 1 Male 12 00:32:05 00:05:45 00:01:20 02:43:50   00:01:03 01:38:58   Finished
Middle 16 Kirkman George   48 05:04:38 D 2 Male 13 00:35:11 00:05:43 00:01:58 02:43:52   00:01:18 01:36:39   Finished
Middle 17 Hall David   28 05:08:12 I 1 Male 14 00:33:14 00:05:05 00:02:12 02:35:48   00:01:26 01:50:30   Finished
Middle 18 Bowker Nick   93 05:08:57 E 2 Male 15 00:36:01 00:04:57 00:03:37 02:38:53   00:01:07 01:44:25   Finished
Middle 19 Floodgate Paul   112 05:13:41 F 4 Male 16 00:37:49 00:06:37 00:02:11 02:47:04   00:01:12 01:38:50   Finished
Middle 20 Wright Stu TRI-RUNNING/PLANET X 196 05:14:21 I 2 Male 17 00:34:01 00:05:24 00:01:03 02:25:45   00:01:27 02:06:43   Finished
Middle 21 Green Joanne   119 05:16:58 E 3 Female 4 00:29:29 00:05:57 00:04:14 02:19:53   00:02:33 02:14:54   Finished
Middle 22 Smith Doug   197 05:18:56 I 3 Male 18 00:33:18 00:05:10 00:01:40 02:44:39   00:01:01 01:53:09   Finished
Middle 23 Tyrrell Matthew   186 05:19:05 G 7 Male 19 00:34:52 00:05:15 00:01:49 02:40:36   00:01:11 01:55:24   Finished
Middle 24 Hippey Dan Met police tri 34 05:21:07 G 8 Male 20 00:38:49 00:05:28 00:02:04 02:45:16   00:01:12 01:48:20   Finished
Middle 25 Jarvis James   134 05:23:23 G 9 Male 21 00:34:39 00:05:52 00:01:46 02:46:50   00:02:13 01:52:04   Finished
Middle 26 Stirrup Charlie   181 05:26:06 H 1 Male 22 00:34:40 00:06:19 00:01:57 02:46:46   00:01:17 01:55:08   Finished
Middle 27 Grégoire Christophe   121 05:26:28 G 10 Male 23 00:32:39 00:05:35 00:03:49 02:47:41   00:03:35 01:53:11   Finished
Middle 28 Cardwell Cheryl TRIANGLE TRIATHLON CLUB 11 05:26:59 H 1 Female 5 00:37:09 00:05:21 00:01:05 02:52:45   00:01:01 01:49:40   Finished
Middle 29 Hadley James   122 05:28:04 F 5 Male 24 00:31:38 00:06:15 00:01:34 02:49:53   00:01:30 01:57:16   Finished
Middle 30 Branagan Stephen TheTriLife.com 9 05:29:05 F 6 Male 25 00:31:51 00:06:09 00:00:52 02:48:02   00:01:38 02:00:35   Finished
Middle 31 Wrigley Peter PADSTOCK TRIERS 84 05:30:14 I 4 Male 26 00:36:47 00:05:34 00:02:42 02:45:14   00:01:33 01:58:26   Finished
Middle 32 Goodman Ian   117 05:30:28 H 2 Male 27 00:36:32 00:06:47 00:02:02 02:47:49   00:01:25 01:55:56   Finished
Middle 33 Essenhigh Charlie HERTS POLICE 20 05:32:38 F 7 Male 28 00:35:10 00:05:26 00:01:36 02:52:57   00:01:28 01:56:03   Finished
Middle 34 Eason Dean   109 05:34:14 G 11 Male 29 00:38:02 00:06:05 00:03:19 02:45:29   00:01:35 01:59:46   Finished
Middle 35 Pain Jon   58 05:34:45 I 5 Male 30 00:35:54 00:05:28 00:02:28 02:50:41   00:01:42 01:58:35   Finished
Middle 36 Potter John OCEAN LAKE TRI 67 05:35:20 G 12 Male 31 00:32:42 00:05:17 00:01:53 02:41:03   00:01:51 02:12:36   Finished
Middle 37 Reeve Matt   173 05:35:35 F 8 Male 32 00:41:04 00:05:42 00:03:53 02:54:02   00:01:44 01:49:13   Finished
Middle 38 Abbott Laurence   86 05:36:26 F 9 Male 33 00:45:30 00:05:42 00:02:13 02:43:36   00:01:10 01:58:17   Finished
Middle 39 Wallace Adam   188 05:37:38 F 10 Male 34 00:35:17 00:06:23 00:04:02 02:45:48   00:02:35 02:03:35   Finished
Middle 40 Jesson Maree   42 05:37:48 H 2 Female 6 00:35:24 00:06:15 00:02:19 02:58:28   00:01:24 01:54:00   Finished
Middle 41 Mills-Callard James Thames Turbo 151 05:38:30 H 3 Male 35 00:36:05 00:05:47 00:02:36 02:58:04   00:02:00 01:54:00   Finished
Middle 42 Freeman Ian   113 05:38:49 E 3 Male 36 00:31:40 00:05:27 00:01:24 02:53:26   00:01:03 02:05:52   Finished
Middle 43 Gundle Jo Bicester Tri 26 05:39:16 J 1 Female 7 00:43:06 00:06:10 00:03:20 02:49:18   00:01:10 01:56:14   Finished
Middle 44 Horner Gyles Team Cherwell 38 05:41:23 H 4 Male 37 00:39:35 00:05:27 00:01:17 02:46:19   00:00:59 02:07:49   Finished
Middle 45 Jenkinson Mark BOSH 136 05:43:24 H 5 Male 38 00:38:14 00:05:50 00:05:48 03:02:56   00:01:24 01:49:13   Finished
Middle 46 Wilkinson Jonny   195 05:43:58 G 13 Male 39 00:33:28 00:05:18 00:02:01 02:55:56   00:01:49 02:05:29   Finished
Middle 47 Georgiadis Steven Orpington Road Runners 115 05:44:50 J 2 Male 40 00:40:56 00:06:00 00:04:34 02:55:23   00:02:03 01:55:57   Finished
Middle 48 Colwill Jon Bedford traktors Tri Club 15 05:46:38 H 6 Male 41 00:30:05 00:06:14 00:03:46 03:01:40   00:02:14 02:02:42   Finished
Middle 49 Smith Claire   199 05:46:49 G 1 Female 8 00:38:12 00:06:38 00:00:48 03:04:05   00:01:23 01:55:45 RELAY Finished
Middle 50 Haynes Garry Rugby Triathlon Club 31 05:47:06 I 6 Male 42 00:33:21 00:05:51 00:02:52 02:59:40   00:01:55 02:03:30   Finished
Middle 51 Smith Tom   179 05:47:27 G 14 Male 43 00:34:06 00:05:25 00:04:04 03:31:16 -00:33:58 00:01:36 02:05:01   Finished
Middle 52 Joubert Jan   138 05:47:48 H 7 Male 44 00:38:47 00:06:13 00:02:56 02:44:52   00:03:21 02:11:41   Finished
Middle 53 Primett Mike   169 05:51:18 E 4 Male 45 00:32:47 00:05:00 00:02:40 03:05:49   00:01:05 02:03:59   Finished
Middle 54 Phillips Steven   166 05:51:21 G 15 Male 46 00:38:49 00:04:59 00:02:19 03:06:32   00:01:26 01:57:18   Finished
Middle 55 Whittaker Trevor   194 05:51:57 H 8 Male 47 00:40:10 00:06:11 00:03:30 02:51:42   00:02:38 02:07:48   Finished
Middle 56 Wheeler Michael Warwick University Triathlon 79 05:52:30 D 3 Male 48 00:38:03 00:08:40 00:05:33 02:49:33   00:06:15 02:04:29   Finished
Middle 57 Smith Adam PACESETTER SPORTS 178 05:53:11 F 11 Male 49 00:36:44 00:06:04 00:02:28 03:08:19   00:01:59 01:57:41   Finished
Middle 58 Pillinger Luke   168 05:53:18 G 16 Male 50 00:33:16 00:05:42 00:02:02 02:56:20   00:01:01 02:15:00   Finished
Middle 59 Richardson Paul   175 05:53:54 I 7 Male 51 00:35:22 00:05:30 00:01:57 02:53:56   00:01:48 02:15:23   Finished
Middle 60 Kelly Ian   45 05:54:41 G 17 Male 52 00:38:31 00:06:00 00:03:04 03:06:42   00:01:53 01:58:34   Finished
Middle 61 Chalmers Jonathan SHED TRI 100 05:55:00 H 9 Male 53 00:39:02 00:07:59 00:03:28 02:26:15   00:02:33 02:35:44   Finished
Middle 62 Whyte Dominic BIGFOOT MTB CLUB 81 05:56:11 I 8 Male 54 00:39:32 00:06:48 00:01:47 02:53:34   00:01:46 02:12:48   Finished
Middle 63 Weiss Cath   191 05:56:15 H 3 Female 9 00:29:58 00:06:13 00:01:46 02:52:31   00:02:34 02:23:15   Finished
Middle 64 Read Sarah   171 05:56:44 E 4 Female 10 00:33:10 00:05:52 00:03:49 03:07:03   00:02:24 02:04:29   Finished
Middle 65 Lathan Joe Thames Turbo 144 05:57:35 G 18 Male 55 00:38:01 00:05:45 00:02:31 03:05:13   00:01:39 02:04:29   Finished
Middle 66 Owen Gareth   158 05:57:52 E 5 Male 56 00:33:47 00:05:44 00:02:35 02:52:57   00:01:35 02:21:15   Finished
Middle 67 Jarvis Andrew PADSTOCK TRIERS 133 05:58:57 H 10 Male 57 00:44:07 00:06:58 00:02:10 03:08:01   00:01:33 01:56:10   Finished
Middle 68 Millar Rob   150 06:01:07 G 19 Male 58 00:37:44 00:06:11 00:02:12 03:05:25   00:02:08 02:07:30   Finished
Middle 69 Clayton Charles Abingdon & Vale Triathlon Club 13 06:01:35 I 9 Male 59 00:33:06 00:06:04 00:01:51 02:57:22   00:02:03 02:21:12   Finished
Middle 70 Gibbs Keith Team MK 116 06:01:35 H 11 Male 60 00:46:00 00:06:07 00:03:53 03:00:44   00:01:48 02:03:05   Finished
Middle 71 Whyte Fran Bicester Triathlon Club 82 06:01:48 F 2 Female 11 00:35:22 00:06:23 00:01:36 03:03:05   00:01:27 02:13:57   Finished
Middle 72 Otter Andy   157 06:02:04 G 20 Male 61 00:46:54 00:07:32 00:07:54 02:13:22   00:01:33 02:44:51   Finished
Middle 73 Allen Tristan Team Cherwell 87 06:02:21 J 3 Male 62 00:39:27 00:05:54 00:05:18 02:54:50   00:01:33 02:15:22   Finished
Middle 74 Townsend Emma   185 06:02:54 F 3 Female 12 00:36:48 00:07:55 00:03:03 02:39:22   00:02:49 02:33:00   Finished
Middle 75 Minter Juliette   399 06:03:30 H 4 Female 13 00:43:44 00:05:28 00:02:13 03:21:09   00:00:43 01:50:14   Finished
Middle 76 Peffers Andy   164 06:03:52 H 5 Female 14 00:40:22 00:05:54 00:01:47 03:13:53   00:02:08 01:59:51   Finished
Middle 77 Buckingham Pete Bedford Harriers 10 06:05:59 J 4 Male 63 00:52:55 00:05:49 00:02:17 02:56:50   00:01:26 02:06:43   Finished
Middle 78 Owen Vance   159 06:06:43 J 5 Male 64 00:41:24 00:06:49 00:01:45 03:01:48   00:02:02 02:12:58   Finished
Middle 79 Bescoby Tim   92 06:07:16 H 12 Male 65 00:36:44 00:06:17 00:03:54 03:30:26   00:02:01 01:47:56   Finished
Middle 80 Parsons Gareth   162 06:08:21 F 12 Male 66 00:32:59 00:05:55 00:02:52 02:59:09   00:01:30 02:25:58   Finished
Middle 81 Peart Simon Silson Joggers 60 06:08:48 I 10 Male 67 00:39:24 00:06:24 00:01:29 03:02:21   00:01:15 02:17:57   Finished
Middle 82 Osborn Scott   57 06:09:38 H 13 Male 68 00:42:49 00:05:58 00:03:04 03:04:00   00:02:01 02:11:48   Finished
Middle 83 Peasgood Teresa Walden Tri 62 06:12:32 I 1 Female 15 00:39:21 00:06:16 00:02:52 03:23:39   00:00:56 01:59:29   Finished
Middle 84 Bruce Simon   95 06:13:13 E 6 Male 69 00:41:51 00:06:14 00:01:48 03:06:35   00:02:14 02:14:33   Finished
Middle 85 Brown Sheldon   94 06:13:46 F 13 Male 70 00:29:39 00:06:52 00:01:57 03:16:51   00:01:58 02:16:31   Finished
Middle 86 Carvisiglia Simon TRI PURBECK 99 06:14:25 I 11 Male 71 00:42:27 00:06:50 00:03:41 03:04:36   00:02:34 02:14:19   Finished
Middle 87 Sinclair John   176 06:14:30 G 21 Male 72 00:36:41 00:05:27 00:02:09 03:06:20   00:01:51 02:22:04   Finished
Middle 88 Hewitt-Gray Jillian   33 06:16:59 H 6 Female 16 00:41:23 00:06:21 00:02:12 03:26:43   00:01:22 01:59:01   Finished
Middle 89 Burton Pye Paul   137 06:18:02 I 12 Male 73 00:37:30 00:06:09 00:04:35 03:04:33   00:04:22 02:20:56   Finished
Middle 90 Bryson Ian   96 06:18:04 G 22 Male 74 00:42:52 00:04:55 00:02:12 03:24:00   00:01:19 02:02:48   Finished
Middle 91 Perry Chris   165 06:19:34 G 23 Male 75 00:40:32 00:05:53 00:03:56 03:07:29   00:01:59 02:19:47   Finished
Middle 92 Makar Dean   146 06:19:42 I 13 Male 76 00:45:36 00:06:23 00:03:54 03:22:00   00:02:15 01:59:35   Finished
Middle 93 Porter Brad   66 06:20:18 H 14 Male 77 00:42:41 00:06:53 00:02:39 03:06:00   00:02:13 02:19:55   Finished
Middle 94 Webster Thomas   190 06:20:21 F 14 Male 78 00:37:42 00:07:31 00:02:21 03:06:14   00:01:21 02:25:16   Finished
Middle 95 Mchugh Dan coventry triathletes 50 06:22:01 J 6 Male 79 00:39:19 00:06:43 00:01:01 03:13:50   00:01:34 02:19:36   Finished
Middle 96 Reeve John SHEFFIELD TRI 172 06:23:38 K 1 Male 80 00:37:35 00:06:45 00:05:36 03:00:32   00:03:50 02:29:23   Finished
Middle 97 Gray Garry PORTSMOUTH TRIATHLETES 118 06:23:43 K 2 Male 81 00:36:21 00:06:27 00:04:35 03:12:27   00:02:38 02:21:17   Finished
Middle 98 Greer Calum   120 06:23:55 H 15 Male 82 00:36:39 00:06:26 00:04:50 03:14:21   00:03:36 02:18:06   Finished
Middle 99 Wells-Pestell Competitor   192 06:25:23 C 1 Male 83 00:45:38 00:05:34 00:04:29 03:36:32   00:04:34 01:48:38   Finished
Middle 100 Hull Michael   131 06:30:23 F 15 Male 84 00:39:07 00:06:00 00:06:00 03:25:00   00:01:32 02:12:45   Finished
Middle 101 Crabtree Graham   398 06:30:38 D 4 Male 85 00:39:00 00:06:51 00:02:35 03:00:13   00:02:13 02:39:48   Finished
Middle 102 White David   193 06:31:00 I 14 Male 86 00:44:29 00:06:28 00:03:11 03:05:39   00:02:47 02:28:28   Finished
Middle 103 Palmer Andrew   59 06:33:19 J 7 Male 87 00:55:15 00:08:44 00:07:38 02:56:29   00:05:26 02:19:49   Finished
Middle 104 King Hank   142 06:34:53 F 16 Male 88 00:34:44 00:05:21 00:02:17 03:19:49   00:02:52 02:29:51   Finished
Middle 105 Pugsley Christina   170 06:34:57 F 4 Female 17 00:44:12 00:06:22 00:01:48 03:28:32   00:03:31 02:10:35   Finished
Middle 106 Jeffrey Adam   135 06:36:04 H 16 Male 89 00:42:24 00:07:49 00:05:05 03:20:58   00:02:27 02:17:24   Finished
Middle 107 Tayler Chris   183 06:36:37 I 15 Male 90 00:36:27 00:06:44 00:02:15 03:15:51   00:01:49 02:33:35   Finished
Middle 108 Harris Steve Bicester Tri Club 29 06:38:52 I 16 Male 91 00:39:04 00:06:56 00:03:25 03:05:28   00:02:56 02:41:05   Finished
Middle 109 Mogan Sandra Hemel Hempstead Cycling Club 54 06:42:06 I 2 Female 18 00:44:54 00:07:01 00:02:37 03:15:59   00:01:51 02:29:46   Finished
Middle 110 Parker Stephen   160 06:42:09 K 3 Male 92 00:42:48 00:07:34 00:06:13 03:37:29   00:02:48 02:05:19   Finished
Middle 111 Allman Amanda Wakefield Triathlon Club 4 06:42:51 G 2 Female 19 00:45:27 00:06:43 00:03:59 03:33:14   00:03:04 02:10:27   Finished
Middle 112 Nobbs David   154 06:44:10 H 17 Male 93 00:43:10 00:07:55 00:02:29 03:33:26   00:02:49 02:14:22   Finished
Middle 113 Dye Tim GALLERY RUN AND TRI 108 06:45:44 H 18 Male 94 00:33:19 00:06:00 00:02:17 02:58:42   00:01:15 03:04:14   Finished
Middle 114 Harris Ray   126 06:47:18 H 19 Male 95 00:46:11 00:07:53 00:04:34 03:14:41   00:05:32 02:28:29   Finished
Middle 115 Clarke Larissa Bedford Harriers 12 06:47:33 G 3 Female 20 00:52:39 00:07:23 00:01:47 03:30:34   00:02:19 02:12:53   Finished
Middle 116 Hull Lauren   130 06:48:49 E 5 Female 21 00:39:17 00:06:14 00:04:19 03:25:03   00:02:50 02:31:08   Finished
Middle 117 Davey Mark GALLERY RUN AND TRI 103 06:50:37 H 20 Male 96 00:33:48 00:06:51 00:01:40 03:17:44   00:03:15 02:47:19   Finished
Middle 118 Hadley Jason   123 06:50:44 H 21 Male 97 00:37:46 00:06:46 00:03:56 03:20:16   00:01:50 02:40:13   Finished
Middle 119 Armstrong Charles OLD AND SLOW 88 06:51:02 J 8 Male 98 00:38:28 00:07:01 00:02:40 03:18:59   00:02:28 02:41:30   Finished
Middle 120 Garton Virginia   114 06:52:49 G 4 Female 22 00:41:18 00:07:09 00:01:19 03:34:55   00:00:37 02:27:34   Finished
Middle 121 King Richard BRAT 47 06:55:11 H 22 Male 99 00:39:19 00:06:50 00:03:14 03:21:56   00:02:13 02:41:41   Finished
Middle 122 Morris Bethny Shed Triathlon 152 06:57:49 H 7 Female 23 00:51:53 00:07:06 00:07:39 03:45:49   00:05:13 02:00:12   Finished
Middle 123 King Andy PAC TRI 141 07:02:27 I 17 Male 100 00:40:48 00:06:18 00:03:38 03:42:33   00:02:28 02:26:44   Finished
Middle 124 Pockney Timothy METROPOLITAN POLICE TRI CLUB 65 07:05:27 I 18 Male 101                 Finished
Middle 125 Bell Robin SWIM SHED 91 07:05:50 J 9 Male 102 00:45:25 00:07:38 00:03:21 03:26:36   00:03:51 02:39:02   Finished
Middle 126 Walker Adele   77 07:06:27 I 3 Female 24 00:44:18 00:07:12 00:04:25 03:39:29   00:03:42 02:27:24   Finished
Middle 127 Edge Shane   110 07:06:50 K 4 Male 103 00:45:46 00:06:25 00:05:34 03:28:50   00:03:19 02:36:57   Finished
Middle 128 Corr Adrienne Portsmouth Triathlon Club 102 07:07:44 G 5 Female 25 00:36:04 00:06:56 00:04:59 03:45:56   00:01:53 02:31:58   Finished
Middle 129 Haywood Andy wootton tri 127 07:08:43 I 19 Male 104 00:31:51 00:07:20 00:03:35 03:40:47   00:03:17 02:41:56   Finished
Middle 130 Keet-Marsh Lorayne wootton tri 44 07:11:11 K 1 Female 26 00:45:27 00:08:43 00:04:32 03:42:26   00:01:41 02:28:24   Finished
Middle 131 Wright David SHED 83 07:11:16 G 24 Male 105 00:43:51 00:07:37 00:04:14 03:31:13   00:04:21 02:40:02   Finished
Middle 132 Harwar Rowena   30 07:13:57 I 4 Female 27 00:47:21 00:07:21 00:05:02 03:48:14   00:04:04 02:21:56   Finished
Middle 133 Whitworth Darren wootton tri 80 07:15:08 H 23 Male 106 00:41:14 00:07:18 00:03:28 03:23:06   00:07:56 02:52:07   Finished
Middle 134 Yates Sylvia SHEFFIELD TRIATHLON CLUB 85 07:18:03 L 1 Female 28 00:53:33 00:09:42 00:05:12 03:09:51   00:02:45 02:57:02   Finished
Middle 135 Gallucci Michael   21 07:18:38 H 24 Male 107 00:48:07 00:09:50 00:02:23 03:40:20   00:03:08 02:34:52   Finished
Middle 136 Taylor Steve Team Milton Keynes 184 07:19:02 K 5 Male 108 00:45:16 00:06:48 00:03:10 03:18:05   00:02:07 03:03:39   Finished
Middle 137 Richards Darren   174 07:22:32 H 25 Male 109 00:43:38 00:06:03 00:06:15 03:38:00   00:06:37 02:42:01   Finished
Middle 138 Margetts Chris   148 07:22:32 I 20 Male 110 00:40:13 00:06:36 00:09:03 03:38:04   00:06:33 02:42:05   Finished
Middle 139 Allen Nicola   3 07:24:20 G 6 Female 29 00:48:18 00:07:27 00:01:32 03:42:25   00:01:48 02:42:52   Finished
Middle 140 Ahmed Altaf 7Oaks Tri Club 2 07:25:41 I 21 Male 111 00:48:49 00:06:56 00:04:00 03:45:12   00:03:22 02:37:25   Finished
Middle 141 Vanloo Kate Rugby Triathlon Club 75 07:37:09 J 2 Female 30 00:51:35 00:06:56 00:03:31 03:39:24   00:03:55 02:51:49   Finished
Middle 142 Strachan Jan Metropolitan Police Triathlon 73 07:41:23 H 8 Female 31 00:54:09 00:07:31 00:03:25 03:44:31   00:02:58 02:48:49   Finished
Middle 143 Vassay Joe   187 07:50:59 C 2 Male 112 00:52:05 00:06:34 00:03:35 03:36:17   00:01:58 03:10:33   Finished
Middle 144 Stephens David   180 07:52:04 G 25 Male 113 00:48:31 00:07:52 00:04:30 03:41:01   00:02:31 03:07:41   Finished
Middle 145 Rylance Tom   72 07:53:59 O 1 Male 114 01:20:00 00:13:04 00:06:39 02:47:48   00:05:11 03:21:19   Finished
Middle 146 Barker Graham Team Cherwell 6 07:59:47 L 1 Male 115 00:45:14 00:09:53 00:02:25 03:59:14   00:06:46 02:56:17   Finished
Middle 147 Hansson Tim   125 08:06:38 H 26 Male 116 00:44:13 00:07:37 00:04:47 04:03:50   00:03:25 03:02:49   Finished
Middle   Clark Hugh   101 04:53:40 J   Male   00:32:51 00:06:10 00:03:45 02:07:51   00:02:43 02:00:21   Cycle rerouted due to RTA
Middle   Bashford Paul   89 05:23:58 I   Male   00:41:10 00:06:46 00:03:28 02:07:23   00:03:33 02:21:41   Cycle rerouted due to RTA
Middle   Earthy Robert BTF 18 05:24:32 H   Male   00:43:22 00:07:22 00:03:10 02:09:41   00:03:24 02:17:36   Cycle rerouted due to RTA
Middle   Collins Simone East Essex Triathlon Club 14 05:26:55 H   Female   00:38:15 00:06:52 00:03:15 02:10:53   00:02:57 02:24:45   Cycle rerouted due to RTA
Middle   How Ali TEN POINT BLACK FISH 39 05:26:55 G   Female   00:35:38 00:07:44 00:03:10 02:25:33   00:02:38 02:12:14   Cycle rerouted due to RTA
Middle   Holman Neil   37 06:27:05 G   Male   00:44:36 00:08:27 00:04:17 02:32:59   00:26:58 02:29:51   Cycle rerouted due to RTA
Middle   Hirst Sue Team Cherwell 35   J   Female   00:40:16 00:07:03 00:03:10 03:48:55         Withdrawn during race
Middle   Roe Vincent   71   I   Male   00:39:07 00:06:28 00:02:51 03:32:58         Withdrawn during race
Middle   Westlake Nick GALLERY RUN & TRI CLUB 78   L   Male   00:32:41 00:07:29 00:03:44 04:06:35         Withdrawn during race
Middle   Cager Russell Rugby Triathlon Club 97   I   Male                   Withdrawn during race
Middle   Evers Richard   111   E   Male   00:39:00 00:06:51 00:01:17 02:58:53   00:02:14     Withdrawn during race
Middle   Herbert Chris KILLERMETERS 128   I   Male   00:45:37 00:06:38 00:03:09 03:55:06   00:02:20     Withdrawn during race
Middle   Keir Richard   140   E   Male   00:34:01 00:05:28 00:02:53 02:48:57   00:01:16     Withdrawn during race
Middle   Mcculloch Stuart Farnham Triathlon Club 149   H   Male   00:42:30 00:08:22 00:03:53           Withdrawn during race
Middle   Webb Martin   189   H   Male   00:36:36 00:06:06 00:03:49 02:47:57   00:01:40     Withdrawn during race
Middle   Keen Steve BICSTER TRI CLUB 198 04:55:18 I   Male   00:33:10 00:06:02 00:09:10 03:30:14   00:02:01 00:34:43 RELAY Withdrawn during race
Middle   Baldwin Simon REDHILL CC 5   I   Male   00:32:55 00:05:47 00:00:44 02:51:59         Withdrawn during race
Middle   Bishop Tim TEAM FREESPEED VIRGIN ACTIVE 8   I   Male   00:29:14 00:05:17 00:00:52 02:42:28   00:02:41     Withdrawn during race
Middle   Kinch Pat CHURNET VALLEY TRI 46   I   Male   00:36:46 00:06:12 00:01:47 02:05:21         Withdrawn during race
Middle   Mcveigh Alistair   52   G   Male   00:31:26 00:04:56 00:00:58 02:40:43   00:02:15     Withdrawn during race
Middle   Nash Simon WOTTON TRIATHLON CLUB 55   G   Male   00:28:45 00:05:36 00:02:45           Withdrawn during race
Middle   Pillar Chris   64   G   Male   00:33:00 00:04:57 00:01:27 02:32:04   00:01:17     Withdrawn during race
Middle   Pringle Bob SHEFFIELD TRIATHLON CLUB 69   L   Male   00:37:15 00:06:38 00:04:23           Withdrawn during race
Middle   Dench Ady SHEFFIELD TRIATHLON CLUB 105   H   Male   00:34:59 00:05:58 00:01:42           Withdrawn during race
Middle   Marce Pedro   147   G   Male   00:40:27 00:07:33 00:03:53 02:19:30   00:04:20     Withdrawn during race
Middle   Mowforth Neil Abingdon & Vale Tri Club 153   F   Male   00:34:11 00:06:54 00:01:18           Withdrawn during race
Middle   Parrish Martyn Berkshire Tri Squad 161   G   Male   00:32:46 00:05:44 00:01:54 03:18:22         Withdrawn during race
Middle   Skinner Nancy SHEFFIELD TRIATHLON CLUB 177   I   Female   00:36:54 00:06:21 00:02:44           Withdrawn during race
Middle   Chris Agnew Bicester Tri Club 1 05:31:10 D   Male   00:40:52 00:05:05 00:02:51 03:29:04   00:02:41 01:10:39   Disqualified